edirne kürtaj
edirne kürtaj

Kürtaj Nasıl Yapılır ?

Kürtaj, farklı yöntemler ile de yapılabilir. Eski koşullarda metal bir kaşığa benzeyen bir alet yardımı ile yapılmakta iken günümüzde daha güvenli aletler kullanılarak yapılmaktadır. Kürtaj öncesinde kişiye sedasyon anestezisi kullanılır. Bunun sebebi ise kürtaj sırasında kişinin daha az acı duyması içindir. Kürtaj işlemi rahimin temizlenmesi anlamına gelir. rahim temizlenirken ucu delik ve plastik bir kanüll kullanılmaktadır. Plastik kanüllün dışında kalan kısım ise enjektör veya vakum aleti takılmak için kullanılır. Bu sayede rahim temizliği sağlanır.

Kürtaj ortalama 20 dakika kadar sürmektedir. Tabi ki ekstra bir durum olması sonucunda ise bu süre daha da çok uzar. Kürtaj esnasında fazla anestezi kullanılmış olsa bile oldukça rahatsızlık ve acı hissi duyabilirsiniz. İşlemin ardından gündelik hayatınızı engelleyen bir durum olmaz. Sadece kanamalar olabilir. Fakat bu doğaldır. Kürtaj sonrası kanamalar olabilir. Yaklaşık olarak 20 gün sonra ise tam anlamıyla iyileşmiş olarak hayatınıza devam edebilirsiniz. Ufak bir uyarı da yapmak gerekir tabiki. Sürekli kürtaj olmak hiç sağlıklı değildir.

Edirne’ de Kürtaj Yapan Hastaneler

Edirne kürtaj işlemi, devlet hastaneleri ve özel hastanelerde yapılmaktadır. Kürtaj yaptırmak isteyen kişilerin, bebek den dolayı veya annenin sağlık problemleri var ise devlet hastanelerinde kürtaj imkanı sunulmaktadır. Ancak bu durumlar dışında devlet hastaneleri kürtaj yapmamaktadır. Özel hastanelerde her türlü sebepten kürtaj olabilirsiniz. Fakat hastanelerde 10 haftalıktan daha uzun süreli gebeliklerde yasal olarak başka illerde veya Edirne’ de kürtaj yapılmamaktadır. Kürtaj olacak kişi için risk oluşturduğu için, doktorlar 10 haftadan daha fazla olan gebeliklerde kürtaj yapmıyor.

Hastane Tercihinde Nelere Dikkat Edilmeli

Edirne kürtaj yaptıracak kişiler için hastane tercihi önemlidir. Kürtajın tecrübeli doktorlar tarafından yapılması oldukça önemli bir detaydır. Kürtajın başarılı gerçekleşmesi için iyi bir doktor tarafından yapılmış olması gerekir. Bu sebeple de hastane tercihinizde, alanında uzman olan doktorların bulunması çok daha iyi olacaktır.

Kürtaj yapılan alanın steril olması gerekir. Aksi taktirde kişilerde enfeksiyon oluşmasına sebep olabilir. Kürtaj sonrasında sorunsuz bir şekilde devam etmek için temiz ve steril koşullar sunan hastanelerden yana tercihinizi kullanmalısınız.

muğla kürtaj