edirne kürtaj
edirne kürtaj

Kürtaj Yasal Mı – Edirne’ de Kürtaj

Edirne’ de kürtaj yaptırmayı düşünenler için akıllardaki diğer soru olan kürtaj’ ın yasal boyutunu incelemeye başlayalım. Dünya’ da kürtaj bazı ülkelerde serbest ve bazılarında yasak olarak ilan edilse de ülkemizde 10 haftalık sınır koyulmuştur. Gebe bir kadın 10 haftaya kadar bebeğini aldırabilir. Edirne kürtaj kliniklerini veya Edirne kürtaj doktorlarını araştıranlar bu konuda dikkatli olmalı.

Bekar İseniz

Eğer kürtaj olmayı düşünen kişi bekar ise ve kanunen reşit ise kliniklerde 10 haftalık süre sınırı içerisinde kürtaj olabilir. Devlet hastaneleri maalesef kötü bir durum yoksa, ya da bebeği riske atacak bir hastalık yok ise kürtaj yapmıyorlar. O yüzden kadınlar özel kadın doğum doktorlarını tercih ediyorlar. Kadın reşit ise istediği klinikte kürtaj olabilir.

Evli İseniz

Bir kadın evliyken kürtaj olmak isterse kanunen eşinin rızası alınması gerekmektedir. Edirne kürtaj doktorları kesinlikle eş rızasını istemektedir. Çünkü aksi bir durumda eşin mahkeme yolu açılabilir ve doktor a mesleğinden dolayı ceza gelebilir. O yüzden hiçbir kürtaj doktoru ve kliniği bu riski göze almaz.

İnternette klinik araştırırken bu konuya dikkat etmekte fayda var. Merdivenaltı diye tabir edilen hastane görünümlü yerler tercih edilmemeli.

Ülkemizde kadın hakları savunucuları ya da hukuk alanında uzman kişiler arasında kürtaj hafta sınırlaması ve eş rızası konusunda tartışmalar ve farklı görüşler savunuluyor olsa da mevcut yasal düzenlemeler bu şekildedir. Alanında uzman jinekologlardan hiç biri bu riski göze almaz. Maalesef sadece amacı para kazanmak olan şahıslar tarafından gizli kaşak yapılmaktadır.

10 haftalık gebelik geçer ve yolunda gitmeyen bir şeyler var ise gebelik sonlandırılmalı ve burada yasal mevzuat engel teşkil etmez. Özetlersek eğer sizin isteğinizle gebelik süreci kürtaj ile sonlandırılacaksa 10.haftaya kadar karar vermek gerekiyor. Sizin isteğiniz dışında gelişen süreçlerde Edirne kadın doğum doktorunuzun onayıyla süreç sonlandırılmalı.

Ülkemiz de sağlık teknolojisinin gelişmesi aynı zamanda doktorlarımızı da geliştirmiştir. Bu konuda Edirne kürtaj doktorları da alanında uzman ve yetenekli kişilerden oluşmaktadır.

muğla kürtaj